Chcete poradit?
19. 12. 2024
Formulář Přiznání k dani z nemovitých věcí musí na Finanční úřad podávat každý, kdo vlastní nějakou nemovitost. Ve formuláři se vypočítá, mimo jiné, výše daně, kterou je potřeba státu uhradit jednou ročně. Problematiku nemovitostí upravuje zákon č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí.
Koupili jste si svoji první nemovitost? V tomto případě podejte řádné přiznání a uhraďte částku, která vám v přiznání vyjde.
Pokud v dalším zdaňovacím období nedojde ke změně, např. nepřikoupíte kus lesa, nebo si k domu nepřistavíte garáž, není třeba přiznání podávat. Správce daně sám vyměří daň a výslednou částku k úhradě vám sdělí platebním výměrem.
Dojde-li ve srovnání s předchozím zdaňovacím obdobím ke změně, např. koupíte další nemovitost, musíte přiznání podat. Můžete podat řádné, nebo dílčí přiznání. V řádném přiznání uveďte všechny nemovitosti, stejně, jako jste to dělali u prvního podání. Dílčí přiznání je kratší variantou, kde vyplníte jenom nastalé změny.
V případě, že první nemovitost vlastníte v jednom kraji a další si koupíte v jiném kraji, s novou nemovitostí v jiném kraji podáváte opět rádné přiznání na finanční úřad, pod který nemovitost spadá v tomto jiném kraji.
Pokud jste přiznání podali a až pak jste zjistili, že jste něco vyplnili špatně, dá se to napravit podáním dodatečného daňového přiznání, nebo opravného daňového přiznání.
Dodatečné daňové přiznání podejte, pokud zjistíte, že původní řádné nebo dílčí přiznání obsahuje chyby nebo opomenutí, které vedou k vyšší nebo nižší daňové povinnosti, než poslední známá daň. Dodatečné přiznání se podává po uplynutí lhůty, do které se řádné (dílčí) přiznání může podávat, tedy po 31. lednu v roce, ve kterém přiznání podáváte. Pokud tato lhůta neuplynula, podejte opravné daňové přiznání.
Pokud si všimnete, že jste udělali chybu, která neovlivní výši daně, třeba v parcelním čísle, nebo jste se přepsali u výměry, podejte co nejdříve zkrácené dodatečné přiznání. I zde ale platí, že to musí být ve stanovené lhůtě do 31. ledna.
Typ podání | Kdy se podává | Termín (do kdy podat) | ||
Řádné přiznání | Když poprvé nabudete nemovitost v konkrétním kraji. Lze podat při změně v dalším zdaňovacím období, ale musíte uvést znovu všechny nemovitostí. | Do 31. ledna roku následujícího po roce nabytí nemovitosti | ||
Dílčí přiznání | Pokud dojde ke změnám ovlivňujícím výši daně, např. prodáte jednu z více vašich nemovitostí, přistavíte část ke stávající nemovitosti. | Do 31. ledna roku následujícího po roce, kdy došlo ke změně | ||
Dodatečné přiznání | Pokud zjistíte chybu, která vedla k vyšší nebo nižší dani, než měla být, po uplynutí lhůty pro podání přiznání. | Do konce měsíce následujícího po zjištění | ||
Opravné přiznání | Když zjistíte chybu v přiznání, které ovlivní výši daně, ale stále jste v lhůtě pro jeho podání. | Do 31. ledna – nahradí původní přiznání | ||
Zkrácené dodatečné přiznání | Pokud zjistíte chybu nebo nepřesnost, která však nemá vliv na výši daně. Jde například o chybu v parcelním čísle. | Co nejdříve po zjištění chyby, nejpozději do 31. ledna |
Daňové přiznání nemusíte podávat v případě, že jste ho podali v některém z předchozích zdaňovacích období a ve srovnání s tímto obdobím nedošlo ke změně, která by měla vliv na výši daně. Tzn., přiznání se podává nepravidelně. Přiznání podejte pouze v případech, které jsou uvedené v bodě „Daňové přiznání podejte, pokud“ (odkaz na tento odstavec) – pokud jste nabyli nemovitost, nastala změna anebo už nemovitost nevlastníte.
Tyto dokumenty slouží jako podklad pro vyplnění přiznání, ale nejsou přílohami podání na Finanční úřad.
Přiznání lze podat papírovou formou, kdy formulář osobně podáte u příslušného finančního úřadu, nebo pošlete poštou.
Pokud máte datovou schránku, můžete zvolit odeslání elektronicky. Myslete ale na to, že elektronicky jde podat pouze řádné (úplné) daňové přiznání. Dílčí přiznání elektronicky nepodáte.
Formulář můžete stáhnout na webu Finančního úřadu a položku po položce vyplnit, nebo použít FORM studio, které vám s vyplněním pomůže.
Přiznání vyplňte na počítači a odešlete na Finanční úřad. Máte možnost jej podat přes datovou schránku, nebo pomocí elektronického podpisu.
Stáhněte si FORM studio, kde si můžete zdarma vyplnit a podat tento formulář a stovky dalších.
Výhody:
Daňové přiznání podejte na Finanční úřad v místě, kde se nemovitost nachází, nikoli podle vašeho trvalého bydliště. Pokud vlastníte nemovitosti ve více krajích, je nutné podat přiznání u každého příslušného Finančního úřadu zvlášť.
Přiznání podejte do 31. ledna následujícího roku po roce, ve kterém došlo ke změně, která ovlivní výši daně. Například pokud jste nemovitost nabyli v roce 2024, přiznání podáte do 31. ledna 2025.
Pokud jste nestihli, nebo zapomněli přiznání podat do státem stanovené lhůty, podejte jej co nejdříve. Čím dříve to uděláte, tím nižší budou případné penále. Ty se počítají za každý den prodlení.
Pokud nejste zemědělec
Provozujete-li zemědělskou výrobu, pak daň zaplatíte ve dvou stejných částkách nejpozději do 31. srpna a do 30. listopadu.
I když jste prošvihli termín, který je obvykle do 31. května, zaplaťte daň co nejdříve. Penále se počítá za každý den prodlení. Úrok z prodlení se začne počítat od 5. pracovního dne po splatnosti daně.
Pokud jste přiznání podali v minulosti a nic se od té doby nezměnilo, každý rok v dubnu vás Finanční úřad upozorní, že se blíží termín, kdy máte daň z nemovitosti uhradit. Možné způsoby jsou:
Pokud vlastníte nemovitost, která je ve společném jmění manželů, je třeba domluvit se, kdo bude společný zástupce a ten za oba přiznání podá.
Vlastníte-li podíl na nemovitosti a domluvíte-li se, kdo bude společný zástupce, pak tento zástupce podá přiznání na nemovitost jako celek. Nedomluvíte-li se, podejte přiznání pouze za svůj spoluvlastnický podíl na nemovité věci.
Jestliže jste nemovitost prodali a v daném kraji nevlastníte žádnou další nemovitost, musíte tuto informaci příslušnému Finančnímu úřadu oznámit do 31. ledna. Formulář pro tento úkon nebyl vydán. Stačí, když na úřad zavoláte, pošlete jim dopis, nebo zprávu přes datovou schránku, kde tuto skutečnost oznámíte.
Prodáváte-li nemovitost, může vzniknout povinnost zaplatit daň z příjmu při prodeji nemovitosti. Ta se uvádí do Přiznání k dani z příjmu fyzických osob, pokud jste fyzická osoba anebo Přiznání k dani z příjmů právnických osob, pokud jste právnická osoba.
Osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti se vás týká pokud:
Přiznání je modrý, v základu čtyř stránkový tiskopis. Obsahuje, mimo jiné, oddíl II. – údaje k dani z pozemků a oddíl III. – údaje o stavbách a jednotkách. Podle počtu nemovitostí, které vlastníte, vyplníte pro každý pozemek a stavbu samostatný list.
Finančnímu úřadu pro – vyplňte kraj, ve kterém se nemovitost nachází
Územnímu pracovišti v, ve pro – uveďte město, ve kterém leží finanční úřad, kam přiznání podáváte
101 Daňové identifikační číslo – pokud máte DIČ, uveďte ho
102 Fyzická osoba – pokud jste fyzická osoba (nepodnikáte), zatrhněte tuto variantu a vyplňte svoje rodné číslo (najdete jej např. na občanském průkazu)
103 Právnická osoba – pokud jste právnická osoba, zatrhněte tuto variantu a vyplňte svoje Identifikační číslo
104 Poplatník provozuje zemědělskou výrobu – pokud nejste zemědělec, nezatrhávejte
105 Daňové přiznání – zde zatrhněte, o jakou variantu podání se jedná
106 Důvody pro podání dodatečného daňového přiznání
106a Datum úmrtí poplatníka – vyplníte pouze pokud podáváte přiznání za zemřelého
Rok – uveďte, kterého zdaňovacího období se přiznání týká (pokud jsem si koupil nemovitost v roce 2024, pak bude zdaňovací období rok 2025)
Počet listů a příloh vyplníte na konci, podle toho, kolik jste jich doopravdy vyplnili a kolik jich budete na finanční úřad odevzdávat
107 Příjmení – pokud přiznání vyplňujete, jako fyzická osoba, vyplňte příjmení podle občanského průkazu, nebo jiného dokladu
108 Rodné příjmení – jde o nepovinný údaj, vaše rodné příjmení můžete vyplnit, pokud přiznání vyplňujete, jako fyzická osoba a liší se od vašeho aktuálního příjmení
109 Jméno – pokud přiznání vyplňujete, jako fyzická osoba, vyplňte jméno podle občanského průkazu, nebo jiného dokladu
110 Tituly – jde o nepovinný údaj, vyplňte, pokud chcete uvést tituly a pokud vyplňujete přiznání jako fyzická osoba
111 Název právnické osoby – pokud přiznání vyplňujete za právnickou osobu, uveďte její název
112 Adresa místa pobytu fyzické osoby / sídla právnické osoby: obec, PSČ, stát, část obce / ulice, číslo popisné/orientační – jako fyzická osoba vyplňte podle občanského průkazu, jako právnická osoba uveďte adresu, která je zapsaná ve veřejném rejstříku
113 Žádost o zasílání údajů e-mailem – pokud byste raději, aby vám úřad zasílal údaje na e-mail, místo poštou, či do datové schránky, zaškrtněte toto políčko
114 Kontaktní údaje: telefon, e-mail, identifikátor datové schránky – jde o nepovinné údaje, které když uvedete, zjednoduší vaši komunikaci s úřadem
Poplatník daně: daňové identifikační číslo / identifikační číslo / rodné číslo – podle toho, co jste vyplnil v záhlaví, doplňte i sem – pokud máte, uveďte DIČ, pokud jste uvedli IČO, vyplňte IČO a pokud podáváte jako fyzická osoba, uveďte svoje rodné číslo + opište rok, který jste uvedli v záhlaví
Výpočtový list k dani z pozemků: list číslo, počet příloh k listu – uvádíte reálný počet vyplněných listů
Pro následující vyplňování si nachystejte ve Výpis z katastru nemovitostí, kde je uvedeno všechno potřebné k tomu, abyste tuto část správně vyplnili.
201 Předmět daně z pozemků – z uvedených písmen si vyberte variantu, která se vaším předmětem daně (co z toho vlastníte a za co podáváte přiznání) – je uvedeno ve Výpis z katastru nemovitostí
202 Datum zápisu vkladu práva – tento údaje je uveden ve Výpis z katastru nemovitostí
204 Název obce – vyplňte podle Výpisu z katastru nemovitostí
205 Název katastrálního území – vyplňte podle Výpisu z katastru nemovitostí
206 Kód katastrálního území – vyplňte podle Výpisu z katastru nemovitostí
207 Parcely – vyplňte podle Výpisu z katastru nemovitostí
Pokud nevíte, zda máte nárok na osvobození od daně, nejjednodušším způsobem, jak si zjistit je zavolat si přímo na finanční úřad a zeptat se tam. Další možností je podívat se do zákona č. 338/1992 Sb., zejména na § 4 až § 5, kde jsou uvedeny specifické druhy nemovitostí a situace, kdy může být osvobození uplatněno. Pokud vlastníte zemědělské nebo ekologicky významné pozemky, ověřte si v systému LPIS (Evidence využití půdy), zda jsou evidovány jako ekologicky významné prvky (např. remízky, větrolamy).
208 Výměra – vyplňte podle Výpisu z katastru nemovitostí
209 Popis změn, důvody k uplatnění nároku na osvobození – v dílčím daňovém přiznání uveďte změny oproti předchozímu přiznání, nebo další informace, proč uplatnění žádáte
210 až 226 – podle řádků 201 – 208 je nutno dopočítat řádky 210 – 226. Nevíte, jak na to? Zkuste FORM studio, tuto část dopočítá za vás. Rychle, správně a bez stresu
Poplatník daně: daňové identifikační číslo / identifikační číslo / rodné číslo – podle toho, co jste vyplnil v záhlaví, doplňte i sem – pokud máte, uveďte DIČ, pokud jste uvedli IČO, vyplňte IČO a pokud podáváte jako fyzická osoba, uveďte svoje rodné číslo + opište rok, který jste uvedli v záhlaví (shodné jako u II. Oddílu)
Výpočtový list k dani ze staveb a jednotek: list číslo, počet příloh k listu – uvádíte reálný počet vyplněných listů
301 Předmět daně – z uvedených písmen si vyberte variantu, která se vaším předmětem daně (co z toho vlastníte a za co podáváte přiznání) – je uvedeno ve Výpis z katastru nemovitostí
302 Datum zápisu vkladu práva – tento údaje je uveden ve Výpis z katastru nemovitostí
303 Název obce – vyplňte podle Výpisu z katastru nemovitostí
304 Název katastrálního území – vyplňte podle Výpisu z katastru nemovitostí
305 Kód katastrálního území – vyplňte podle Výpisu z katastru nemovitostí
306 Zdanitelné stavby nebo zdanitelné jednotky – vyplňte podle Výpisu z katastru nemovitostí
Pokud nevíte, zda máte nárok na osvobození od daně, nejjednodušším způsobem, jak si zjistit je zavolat si přímo na finanční úřad a zeptat se tam. Další možností je podívat se do zákona č. 338/1992 Sb., zejména na § 4 až § 5, kde jsou uvedeny specifické druhy nemovitostí a situace, kdy může být osvobození uplatněno. Pokud vlastníte zemědělské nebo ekologicky významné pozemky, ověřte si v systému LPIS (Evidence využití půdy), zda jsou evidovány jako ekologicky významné prvky (např. remízky, větrolamy).
307 Zastavitelná plocha – vyplňte podle Výpisu z katastru nemovitostí
308 Účel užití a důvody k uplatnění nároku na osvobození – v dílčím daňovém přiznání uveďte změny oproti předchozímu přiznání, nebo další informace, proč uplatnění žádáte
309 až 328 – podle řádků 301 – 307 je nutno dopočítat řádky 309 – 328. Nevíte, jak na to? Zkuste FORM studio, i tuto část dopočítá za vás. Rychle, správně a bez stresu
401 Daň z pozemků celkem – pokud máte více výpočtových listů, najdete řádek 226 na každém z nich, hodnoty sečtěte a výsledek uveďte na tento řádek do části „Poplatník“
402 Daň ze staveb a jednotek celkem – pokud máte více výpočtových listů, najdete řádek 328 na každém z nich, hodnoty sečtěte a výsledek uveďte na tento řádek do části „Poplatník“
403 Daň z nemovitých věcí celkem – sečtěte řádky 401 + 402, výsledek zapište na tento řádek do části „Poplatník“ (ř. 403 = ř. 401 + ř. 402)
404 Poslední známá daň – pokud jste podali dodatečné daňové přiznání, je třeba uvést, kolik činila daň na předchozím přiznání, které jste už podali. Pokud toto číslo nemáte nikde poznačené, zavolejte si na finanční úřad, sdělí vám ho
405 Dodatečně přiznaná daň – odečtěte od řádku 403 řádek 404 a výslednou hodnotu uveďte na tento řádek do části „Poplatník“ (ř. 405 = ř. 403 – ř. 404)
Daňové přiznání sestavil, telefon, e-mail – pokud jste si daňové přiznání nedělali sami, můžete sem uvést, kdo se za vás této práce ujal
Kód podepisující osoby – z příslušné tabulky vyberte, který typ jste
Jméno a příjmení / Název právnické osoby – vyplňte jméno a příjmení, nebo název osoby, která tento dokument podepisuje
Datum narození / Evidenční číslo osvědčení daňového poradce / IČ právnické osoby – vyplňte údaje, které náleží podepisující osobě
Fyzická osoba oprávněná k podpisu – vyplňte pouze v případě, že přiznání podává právnická osoba
Datum – vyplňte datum, kdy jste dokončil přiznání
Vlastnoruční podpis – přiznání nezapomeňte podepsat
Pro vyplnění Přiznání k dani z nemovitých věcí, určitě vyzkoušejte program FORM studio. Rozhodně vám ušetří aspoň polovinu práce.
Rovnou v něm můžete vyplnit i další formuláře:
Při vyplňování přejeme pevné nervy, protože víme, že Přiznání k dani z nemovitých věcí je jeden z nejsložitějších formulářů.
Pokud si něčím nejste jistí, doporučujeme zajít si osobně na Finanční úřad. Tam vám jej pomohou vyplnit.
🗙
Probíhá připojování k webu kastnersw.cz ...
Pokud to trvá delší dobu, tak:
• může být problém v internetovém připojení
• nebo probíhá update serveru
• můžete zkusit stránku otevřít v novém okně
Prebieha pripájanie k webu kastnersw.cz ...
Ak to trvá dlho, tak:
• môže byť problém v internetovom pripojení
• alebo prebieha update serveru
• môžete skúsiť stránku otvoriť v novom okne